Na podstawie art. 6 oraz art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 485 ze późn. zm.) zarządza się, co następuje:

 

§ 1

1. Zarządza się przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Kleszczewo, podmiotami prowadzącymi lub zamierzającymi prowadzić na terenie gminy Kleszczewo działalność gospodarczą lub społeczną i pozostałymi zainteresowanymi osobami i podmiotami.

2. Przedmiotem konsultacji społecznych jest projekt uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji gminy Kleszczewo, zwany dalej Projektem, stanowiący załącznik do zarządzenia.

§ 2

1. Konsultacje przeprowadza się w celu zebrania wniosków i uwag dotyczących Projektu.

2. Konsultacje uznaje się za ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich podmiotów.

§ 3

Konsultacje odbędą się w dniach od 5 stycznia 2024 r. – do 5 lutego 2024 r. na obszarze gminy Kleszczewo.

§ 4

1. Konsultacje będą przeprowadzone w formie zgłaszania pisemnych uwag na Formularzu uwag do projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie gminy Kleszczewo, który zostanie udostępniony:

·          na stronie internetowej https://kleszczewo.pl/

·          w Biuletynie Informacji Publicznej http://bip.kleszczewo.pl/

·          w siedzibie Urzędu Gminy ul. Poznańska 4 (pokój nr 16)

ul. Poznańska 4, 63-005 Kleszczewo.

Godziny pracy Urzędu Gminy Kleszczewo:

poniedziałek 800 - 1600

wtorek – piątek 700 - 1500

 

2. Projekt będzie udostępniony na stronie internetowej https://kleszczewo.pl/ oraz w Biuletynie Informacji Publicznej http://bip.kleszczewo.pl/.

3. Wypełniony i podpisany formularz należy złożyć w terminie określonym w § 3 ust. 1 w sekretariacie (pokój nr 16) Urzędu Gminy Kleszczewo lub na adres e-mail: urzad@kleszczewo.pl

§ 5

Pozostałymi formami konsultacji społecznych będą:

1) Zbieranie uwag ustnych w siedzibie Urzędu Gminy Kleszczewo sekretariat (pokój nr 16).

2) Spotkanie konsultacyjne w formie on-line, przeprowadzone z podmiotami wymienionymi w § 1 pkt 1 niniejszego zarządzenia. Szczegółowy termin i miejsce podane zostaną na stronie internetowej https://kleszczewo.pl/, co najmniej 7 dni kalendarzowych przed planowanym spotkaniem.

 

§ 6

Informacja o wynikach przeprowadzonych konsultacji zostanie zamieszczona na stronie internetowej https://kleszczewo.pl/, w Biuletynie Informacji Publicznej http://bip.kleszczewo.pl/ oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Kleszczewo, ul. Poznańska 4, 63-005 Kleszczewo.

 

§ 7

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

Załącznik

do Zarządzenia Nr 4/2024

Wójta Gminy Kleszczewo

z dnia 4 stycznia 2024 r.

PROJEKT

 

 

UCHWAŁA NR .....

RADY GMINY KLESZCZEWO

z dnia …………………….. 2024 r.

 

w sprawie:        wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie gminy Kleszczewo

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 z późn. zm.) oraz art. 8 ust. 1 i art. 11 ust. 5 pkt. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 485 z późn. zm.) Rada Gminy Kleszczewo uchwala, co następuje:

§ 1

Wyznacza się obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji na terenie gminy Kleszczewo, w granicach określonych w załączniku graficznym do niniejszej uchwały.

§ 2

Ustanawia się na rzecz Gminy Kleszczewo prawo pierwokupu wszystkich nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kleszczewo.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


 

UZASADNIENIE

do UCHWAŁY NR .....

RADY GMINY KLESZCZEWO

z dnia …………......... 2024 r.

 

Zasady oraz tryb przygotowywania, prowadzenia i oceny rewitalizacji określone zostały w ustawie o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r. (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 485  późn. zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji, a także jej realizacja w zakresie właściwości stanowią zadania własne gminy. Rewitalizacja stanowi kompleksowy oraz skoordynowany proces zintegrowanych działań na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki. Proces ten, skoncentrowany terytorialnie, ma na celu wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych oraz poprawę jakości życia mieszkańców. Jednym z kluczowych założeń rewitalizacji jest partycypacja społeczna zapewniająca aktywny udział interesariuszy rewitalizacji w procesie przygotowania, prowadzenia oraz oceny rewitalizacji. Podstawą działań interesariuszy jest gminny program rewitalizacji, który sporządzany jest dla obszarów zdegradowanych obejmujących obszary przewidziane do rewitalizacji.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o rewitalizacji, rada gminy wyznacza w drodze uchwały obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji, którego granice wyznacza się na załączonej mapie wykonanej w skali co najmniej 1:5000.

Dlatego też, działając na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o rewitalizacji, Rada Gminy Kleszczewo, w efekcie przeprowadzonych analiz, diagnoz oraz konsultacji społecznych, wyznacza obszar zdegradowany oraz obszar rewitalizacji.

Wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji umożliwi opracowanie kompleksowego i zgodnego z ustawodawstwem gminnego programu rewitalizacji, którego treść, w tym przede wszystkim cele, kierunki i przedsięwzięcia rewitalizacyjne, a także system monitorowania i oceny programu, zapewni jego skuteczność i efektywność. Realizacja podstawowych i uzupełniających przedsięwzięć rewitalizacyjnych przyczyni się do rozwiązania zdiagnozowanych zjawisk kryzysowych w sferze społecznej, a także związanych z nimi problemów występujących w sferze gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej, co przełoży się w sposób bezpośredni na podniesienie jakości życia mieszkańców.

Niniejsza uchwała w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji na terenie gminy Kleszczewo była poddana konsultacjom społecznym w dniach od 05.01.2024 r. do dnia 05.02.2024 r., które obejmowały formy: zbierania uwag w postaci papierowej i elektronicznej za pomocą formularza, zbierania uwag ustnych oraz spotkania konsultacyjnego online z interesariuszami rewitalizacji.