STANOWISKO

 Rady Gminy  Kleszczewo

z dnia  27 marca  2013r.

 

 

w sprawie :       poprawy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Kleszczewo.

 

                        Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 08 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001r. Dz.U. Nr 142 poz. 1591 ze zmianami) oraz  § 24 ust.2 pkt. 3  i § 55 ust 1 Uchwały Nr VI/35/2003 Rady Gminy w Kleszczewie z dnia 05 marca 2003r. w sprawie Statutu Gminy Kleszczewo, Rada Gminy Kleszczewo  wyraża następujące stanowisko :

Rada Gminy Kleszczewo po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z działalności Komisariatu Policji w Kórniku oraz  informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy Kleszczewo, które zostały przedstawione na sesji  w dniu 27 lutego 2013r. wyraża stanowisko, iż na terenie Gminy Kleszczewo  występują istotne dla wspólnoty samorządowej zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Zwiększająca się  liczba kradzieży, przypadków dewastacji mienia oraz narastająca zuchwałość chuliganów dowodzi, że tzw. zespół dzielnicowych, który stanowi  czterech policjantów dzielnicowych to zdecydowanie za mało, aby zapewnić porządek i bezpieczeństwo   Gminy.  Przedstawione sprawozdanie,   po raz pierwszy dające możliwość porównania  wszystkich gmin w obrębie powiatu poznańskiego wykazuje, że liczba przestępstw na terenie gminy Kleszczewo zwiększa się i jest porównywalna, a często wyższa, niż w gminach o liczbie ludności i powierzchni większej niż Gmina Kleszczewo. Jako przykład mogą posłużyć  następujące dane:

- kradzieże : Gmina Kleszczewo – 32 ( Stęszew – 27, Kostrzyn – 46)

- kradzieże samochodów: Kleszczewo – 7 (Buk- 2; Stęszew-5; Kostrzyn – 6,)

-  uszkodzenia mienia : Kleszczewo – 8 ( Stęszew-4; Buk – 6; Kostrzyn – 9),

- zestawienie wybranych kategorii przestępstw kryminalnych ( kradzież, kradzież samochodu, włamanie, rozbój, bójka i pobicie, uszkodzenie mienia ) w Gminie Kleszczewo  odnotowano ich 56 (  Komorniki- 32  Stęszew - 46; Kostrzyn – 65).

Jak wynika z przestawionych danych poziom przestępczości w niektórych gminach z komisariatami Policji jest zbliżony, a niekiedy niższy niż w gminie Kleszczewo.  Analizując status placówek Policji, jak również ich stan etatowy należy stwierdzić, że Gmina Kleszczewo pod względem zabezpieczenia zdecydowanie odstaje od innych gmin powiatu poznańskiego. 

Przedstawione podczas sesji sprawozdanie potwierdza zgłaszany od szeregu lat problem braku waściwego zabezpieczenia terenu Gminy Kleszczewo w ramach możliwości, którymi dysponuje zespół dzielnicowych. Samorząd  Gminy Kleszczewo analizując stan zabezpieczenia gminy, jak również uwzględniając liczne przejawy braku poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, od wielu lat zabiega o zwiększenie obsady policji i rozszerzenie możliwości realizacji zadań poprzez utworzenie placówki o wyższym stopniu organizacji.

Rada Gminy wyraża stanowisko, iż należy pilnie podjąć kroki w celu poprawy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy Kleszczewo. Mając na względzie standardy występujące na terenie działania Komendy Miejskiej w Poznaniu, jak również specyfikę Gminy,  za zasadne należy uznać   utworzenie  posterunku policji na terenie Gminy Kleszczewo

 

Otrzymują:

Komendant Miejski Policji w Poznaniu

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu

Komisja Bezpieczeństwa  i Porządku Powiatu Poznańskiego.

 

 

Przewodniczący  Rady Gminy

         Henryk  Lesiński