
INFORMACJE OGÓLNE
Kleszczewo to gmina położona w centrum województwa wielkopolskiego, w południowo-wschodniej części aglomeracji poznańskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie gmin Swarzędz, Kostrzyn, Kórnik oraz Środa Wielkopolska. Powierzchnię 74,46km2 zamieszkuje szybko rosnąca w ostatnim okresie liczba mieszkańców – obecnie jest to ponad 5200 osób. Gmina Kleszczewo to 16 miejscowości wchodzących w skład 12 sołectw. Pomimo wiejskiego charakteru gmina odznacza się dobrym klimatem dla tworzenia nowych inwestycji. Sprawnie funkcjonuje tutaj ponad 300 podmiotów gospodarczych, w tym firmy o kontaktach międzynarodowych oraz wyróżniane certyfikatami jakości. W bezpośrednim sąsiedztwie miejskiej aglomeracji poznańskiej w szybkim tempie następuje rozwój budownictwa mieszkaniowego, zarówno jedno- jak i wielorodzinnego. Jest też miejsce dla szeroko rozumianej aktywności gospodarczej. Dla inwestorów nie bez znaczenia jest fakt, iż przez teren gminy przebiega autostrada A-2 łącząca Warszawę i Berlin, a wkrótce planuje się budowę trasy ekspresowej S-5 przebiegającą z Poznania do Wrocławia i Bydgoszczy.
Pomimo przemian Kleszczewo zachowuje swój specyficzny charakter. Znaczną część gminy zajmują gospodarstwa rolne, w których zgodnie z tradycją dobrego gospodarowania uprawia się głównie zboża, rośliny przemysłowe i warzywa. W hodowli dominuje trzoda chlewna. Gospodarstwa, których areał przekracza 25ha stanowią ponad 11% wszystkich gospodarstw rolnych. W bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji poznańskiej charakter zabudowań i działalności ulega zmianie i miejsce luźno usytuowanych gospodarstw rdzennych mieszkańców gminy zajmują skupiska zabudowy jednorodzinnej oraz osiedla zamieszkane przez ludność przybywającą tu z różnych stron kraju. Wraz z rozwojem terenów mieszkalnych szybko rozwija się handel i działalność usługowa.
Jako jedna z niewielu gmin w kraju gmina Kleszczewo w całości objęta jest aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego, uwzględniającym atrakcyjne wielohektarowe tereny pod różne rodzaje aktywizacji. Poza niewątpliwym atutem, jakim są korzystnie ulokowane tereny mieszkaniowe i inwestycyjne, gminę charakteryzuje dbałość o czyste środowisko – trwa rozbudowa sieci kanalizacyjnej, praktycznie wszystkie miejscowości posiadają dostęp do sieci gazowej, wszystkie kotłownie w obiektach użyteczności publicznej zasilane są paliwem gazowym, uregulowane są problemy gospodarki odpadami stałymi.
Władze gminy dbają o życie kulturalne społeczności lokalnej, o jej bezpieczeństwo, zdrowie, byt socjalny i rozwój intelektualny, ale także o ciągłą rozbudowę infrastruktury technicznej i dróg, które powodują znaczne podniesienie jakości życia mieszkańców. Dobrze funkcjonuje komunikacja gminna, która dzięki istniejącej sieci dróg umożliwia swobodne przemieszczanie się po terenie gminy, jak i wyjazdy poza jej granice. Stwarzając warunki do rozwoju gospodarczego samorząd lokalny stawia sobie za najważniejszy cel zachowanie szczególnych walorów gminy jako miejsca życia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Lokalizowane tutaj inwestycje nie mogą być uciążliwe dla mieszkańców, ani też dla środowiska. Upowszechnia się tu gaz ziemny jako główne źródło energii, dba o segregację odpadów oraz ich wywóz na profesjonalnie zorganizowane wysypiska, a także realizuje przedsięwzięcia umożliwiające mieszkańcom dostęp do kanalizacji, z której ścieki trafiają do nowoczesnych oczyszczalni w Nagradowicach i w Tulcach. Każdego roku czynione są coraz śmielsze i bardziej znaczące inwestycje, które w widoczny sposób wpływają na atrakcyjność i konkurencyjność gminy, a także na jakość życia jej mieszkańców. Są to ważne argumenty nie tylko dla rdzennych Kleszczewian ale przede wszystkim dla przyszłych mieszkańców i inwestorów. Należy także zauważyć, iż ważną rolę odgrywa bliskość Poznania – szerokiego rynku zbytu towarów i usług, zaplecza intelektualnego i kulturalnego, miejsca pracy wielu mieszkańców gminy.
Autobusy komunikacji gminnej Selektywna zbiórka odpadów Ulica Leśna w Tulcach
Nie bez znaczenia są aktywne życie kulturalne i rozwój edukacyjny możliwe dzięki prężnie działającym placówkom oświatowym i kulturalnym. Na terenie gminy działają trzy szkoły podstawowe i dwa gimnazja, a także jedno przedszkole prywatne i dwa przedszkola publiczne, w tym jedno z filiami w dwóch miejscowościach. Taka ilość placówek pozwala bezproblemowo kształcić dzieci w obszarze bliskim miejscu zamieszkania.
Zespół Szkół w Tulcach Zespół Szkół w Kleszczewie Szkoła Podstawowa w Ziminie
Gmina posiada dobrze rozwiniętą bazę oświatową, kulturalną i sportową. Poszczycić się może między innymi dwiema nowoczesnymi, dobrze wyposażonymi halami sportowo – widowiskowymi w Kleszczewie i Tulcach. Hala Kleszczewska (oddana do użytku w 1999r.) gościła już wiele profesjonalnych imprez sportowych i kulturalnych, nie tylko o randze lokalnej ale również ogólnopolskiej. Hala w Tulcach dopiero rozpoczyna działalność (oddana do użytku we wrześniu 2006r.). Dodatkowo w okresie letnim rozgrywki sportowe odbywają się na boiskach odkrytych. W ramach Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, młodzież rozwija swoje zainteresowania także w innych dziedzinach życia niż sport. Działają drużyny harcerskie i zuchowe, koła recytatorskie, plastyczne, szachowe czy flażoletowe. Czytelnicy mają dostęp do liczonych w tysiącach woluminów w gminnych bibliotekach. W każdym tygodniu w gminie odbywają się różnorakie imprezy – począwszy od lokalnych występów zespołów śpiewaczych, wizyt pisarzy czy akademii i konkursów aż po festyny z występami gwiazd estrady oraz licznymi atrakcjami, sportowe rozgrywki ogólnopolskie i imprezy artystyczne o randze wojewódzkiej czy powiatowej. Urząd Gminy wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu tworzy i wydaje lokalny miesięcznik „Samorząd”, w którym publikowane są najważniejsze wydarzenia z życia gminy.
Zespół Szkół w Kleszczewie Zawody sportowe w kleszczewie Biblioteka w Tulcach
Gmina poszczycić się może także zabytkami, których dzieje datowane są począwszy od XIII w. Z tego właśnie okresu pochodzi jeden z najstarszych ceglanych kościołów w Wielkopolsce – kościół pod wezwaniem NMP w Tulcach, który do dziś cieszy się zainteresowaniem pielgrzymów i gromadzi setki gości na dorocznym odpuście. Jego wnętrze kryje późnośredniowieczną figurę Madonny z Dzieciątkiem. Równie piękny jest XVI wieczny kościół w Krerowie i drewniany kościół w Kleszczewie z rokokową amboną wzniesiony w wieku XVIII. Nie tylko budowle sakralne stanowią w Kleszczewie obiekty zabytkowe. Do historycznej spuścizny zaliczyć śmiało można urokliwe zespoły pałacowo - parkowe w Krerowie, Tulcach i Nagradowicach, wszystkie pochodzące z początków XX w., czy przepiękną, szczególnie latem, brukowaną aleję kasztanową w Gowarzewie.
Tulce Kleszczewo Krerowo
Gmina Kleszczewo to mozaika malowniczych pól i łąk, relaks na łonie natury, odpoczynek dla zmęczonych miejskim gwarem, uprawy rolnicze, zabytki, świeże powietrze, dynamicznie działające szkoły i przedszkola, bogaty kalendarz imprez kulturalnych i sportowych, hektary terenów pod mieszkalnictwo i aktywizację gospodarczą.
Jednostki organizacyjne gminy:
Urząd Gminy,
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu,
Zespół Szkół w Kleszczewie,
Zespół Szkół w Tulcach,
Przedszkole Samorządowe (placówki przedszkolne i zerówki w Kleszczewie i Tulcach oraz oddział zerowy w Ziminie),
Ośrodek Pomocy Społecznej,
Zakład Komunalny
Jednostki pomocnicze gminy:
12 sołectw:
Bylin, Gowarzewo, Kleszczewo, Komorniki, Krerowo, Krzyżowniki, Nagradowice (od 2000 roku), Markowice, Poklatki, Śródka, Tulce, Zimin.
POWIERZCHNIA: 74,46 KM 2
LICZBA MIESZKAŃCÓW STAŁYCH: 5211 (stan na dzień 6 marca 2007r)
LICZBA MIEJSCOWOŚCI: 16
![]() |
![]() |
![]() |
Metadane
Źródło informacji: | Podinsp. ds. obsługi rady i promocji gminy |
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | Marta Polak |
Data wprowadzenia: | 2007-01-16 13:43:56 |
Opublikował: | Marta Polak |
Data publikacji: | 2007-01-16 14:59:10 |
Ostatnia zmiana: | 2007-03-06 09:54:57 |
Ilość wyświetleń: | 8555 |