ZADYMIONY PROBLEM
Gmina Kleszczewo bywa piękna. Bywa, ponieważ w okresie jesienno-zimowym nie można podziwiać jej urody. Z kominów wielu domów i zakładów bucha kłębowisko szarego dymu, który z całą pewnością nie pochodzi z pieców, w których spala się tylko dozwolony opał. Myślimy, ze wrzucając do ognia plastikowe butelki, opakowania po klejach, zużyte opony pozbywamy się problemu. Niestety jesteśmy w błędzie. Po pierwsze łamiemy prawo. Po drugie szkodzimy nie tylko sobie, ale wszystkim. Potocznie się mówi, że w przyrodzie nic nie ginie. Szkodliwe substancje, które powstają przy spalaniu tworzyw sztucznych są przez nas wdychane. Przyczyniamy się do zachorowań na astmę, raka ... Wymieniać dalej? Pomyślmy, czy chcemy wdychać: chlorowodór, fluorowodór, tlenki azotu i siarki, tlenki węgla, trwałe zanieczyszczenia organiczne (dioksyny i furany), lotne węglowodory, pyły z zaabsorbowanymi związkami metali ciężkich i wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi. A to właśnie te substancje ulatniają się wraz z dymem pochodzącym ze spalania odpadów w paleniskach domowych, kotłowniach czy na wolnym powietrzu.
Rozumiemy, że tylko nieliczni zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Dlatego chcemy uświadomić naszych mieszkańców. Wiemy, ze skutki akcji przynajmniej na początku, będą niewidoczne, ale przy intensywnych działaniach uświadamiających powinniśmy osiągnąć cel.
Na początek do gazetki gminnej dołączamy ulotkę – „TOKSYCZNY DYM”, która powstała w ramach projektu Aktywni Wielkopolanie w ochronie środowiska i krajobrazu rolniczego realizowanego przez Regionalną Izbę Rolno-Przemysłową w Poznaniu w partnerstwie z IUCN Polska. Zachęcamy do jej lektury. Mamy nadzieję, ze choć w niewielkim stopniu uzmysłowi ona Państwu fakt, że sami zatruwamy środowisko i trzeba temu skutecznie przeciwdziałać. Poza tym będziemy się przyglądać toksycznym dymom nad gminą Kleszczewo i w razie potrzeby interweniować.
Więcej informacji na temat toksycznych dymów można znaleźć na stronach: www.rwirp.com.pl oraz www.aktywni-wielkopolanie.pl.