BUDŻET 2008
Tradycyjnie już na ostatniej sesji Rady Gminy w 2007 roku, która miała miejsce 28 grudnia, podjęciem uchwały budżetowej sfinalizowano kilkumiesięczną procedurę tworzenia budżetu na 2008 rok.
Uchwalono dochody budżetu w wysokości 19 066 211 zł. Warto zwrócić uwagę, że blisko 1/3 tej kwoty to dochód z zaplanowanej sprzedaży gruntów, wśród propozycji jest tutaj m.in. teren pod inwestycje w Krzyżownikach. Do największych pozycji dochodów należą także subwencje z budżetu państwa (ponad 4,3 mln), udział gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych (3225 tys.), dotacje z budżetu państwa na zadania w ramach pomocy społecznej (1 560 tys. zł), podatek od nieruchomości (1 333 tys. zł), podatek rolny (670 tys.), wpływy z opłaty planistycznej (522 tys. zł).
Jak widać powyżej największą pozycją wpływów bieżących budżetu stanowią subwencje i dotacje z budżetu Państwa - warto zwrócić uwagę na fakt, iż pomimo bardzo wysokich pozycji w rankingach inwestycyjnych nasza gmina należy do średnich pod względem zamożności, czego dowodem jest chociażby fakt otrzymywania subwencji wyrównawczej, uzupełniającej niedobór dochodów w stosunku do poziomu innych gmin w kraju. Niepokój, zwłaszcza w kontekście dużych obietnic płacowych dla nauczycieli budzi niski, bo zaledwie o 3,26% wzrost w stosunku do ubiegłego roku subwencji oświatowej.
Poprawa sytuacji gospodarczej, spadek bezrobocia i przyrost liczby mieszkańców, jak również wzrost wskaźnika udziału gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych przyczyniają się do systematycznego wzrostu dochodu gminy z tytułu udziału w tym podatku - w budżecie gminy na 2008 rok przyrost zaplanowano na wyjątkowo wysokim poziomie 32,3%. W budżecie pojawiają się także niewielkie jeszcze, ale jednak, wpływy z udziału w podatku dochodowym od osób prawnych - jest to często jeden z większych źródeł dochodów w gminach o wysokim poziomie aktywizacji gospodarczej. Niewątpliwie żle zostanie przyjęty przez rolników bardzo duży bo o 29,3% wzrost podatku rolnego, jednak trzeba wiedzieć, że stawka podatku została obniżona w stosunku do obowiązującej na 2008 rok aż o 31,67%.
Przyczyną obecnego wzrostu było przywrócenie stawki do poziomu, który powinien obowiązywać gdyby nie nastąpiło obniżenie stawki w ostatnich latach, m.in. za sprawą suszy w rolnictwie. Podatek naliczany jest na podstawie stawek cen żyta ogłaszanych przez Prezesa GUS.
Pewną nowością w dochodach gminy jest także pozycja wpływów z opłaty planistycznej - podobnie jak wpływy z opłat za czynności cywilno-prawne jest to efekt wprowadzania w życie wyjątkowo szerokiego, bo obejmującego całą gminę planu zagospodarowania przestrzennego, który ułatwił obrót nieruchomościami prawie wszystkim zainteresowanym. Pieniądze z opłat są kierowane na wspólne z właścicielami nieruchomości budowanie sieci wodociągowej i utwardzanie nawierzchni nowych dróg na terenach budowlanych.
Wydatki budżetu przewidziane są na poziomie 18 601 211zl. O ostatecznym poziomie zdecydują przede wszystkim inwestycje i remonty, gdyż tutaj pozyskiwaliśmy dotąd najwięcej środków ze źródeł zewnętrznych. Projekt budżetu wyszczególnia ok. 20 tytułów inwestycyjnych obejmujących zadania o zróżnicowanej wartości od kilkunastu tysięcy do wartości wyrażonej w milionach złotych. Łącznie ze środków budżetu gminy na inwestycje zadysponowano blisko 7 mln - należy pamiętać jednak, źe jest to jedynie plan - jego realizacja będzie zależała od prawidłowej realizacji dochodów gminy. Mniejsze wpływy odbiją się w pierwszej kolejności na inwestycjach, ale nadzieje wiązane są również z perspektywą udostępnienia samorządom środków z budżetu Unii Europejskiej. Najkosztowniejszą z planowanych do rozpoczęcia inwestycji jest budowa ulic w Tulcach - inwestycja zostanie rozpoczęta niezależnie od wyniku zabiegów o środki unijne - w przypadku braku dofinansowania Gmina będzie realizowała to zadanie w miarę własnych możliwości. Drugim bardzo ambitnym przedsięwzięciem jest budowa sieci kanalizacyjnej jednocześnie w kilku miejscowościach (Krzyżowniki, Śródka, Zimin, Krerowo, Markowice, Poklatki). Równolegle z układaniem kanalizacji w Krerowie i Po klatkach zostanie przebudowany system wodociągowy - możliwości realizacji tego zadania są mocno uzależnione od pozyskania pomocy z zewnątrz. Oprócz w/w gigantów inwestycyjnych jest jeszcze kilka, które zasługują na miano dużych, dotyczą one budowy jezdni, chodników, oświetlenia ulicznego, budowy obiektów sportowych, dalszej poprawy systemu zaopatrzenia w wodę i in.
W zestawieniu działów budżetu gminy najkosztowniejszym jest Oświata i wychowanie (5 251 tys na szkoły+919 tys. na przedszkola+214 tys. świetlice szkolne), nasz samorząd tradycyjnie dołoży znaczne środki do subwencji oświatowej finansując bieżące utrzymanie szkół, jak również szereg usług ponad standardowych oferowanych uczniom w naszej gminie. Środki z budżetu Gminy przekazywane są także na utrzymanie, prowadzonej przez stowarzyszenie rodziców Szkoły Podstawowej w Ziminie, a także prywatnego przedszkola w Tulcach. Kolejne pozycje wydatków to, działy budżetu: Transport i łączność (4 488 tys. to środki na drogi), Pomoc społeczna (2 017tys.), Administracja publiczna (1 474 tys.), Rolnictwo i łowiectwo (1 114tys.), Gospodarka komunalna i ochrona środowiska (2 416tys. - m.in. na inwestycje wodno-kanalizacyjne, oświetlenie ulic, dofinansowanie Zakładu Komunalnego), Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego oraz Kultura fizyczna i sport (570 tys.+223 tys. głównie na działalność GOKiS i klubów sportowych).
Budżet gminy to bardzo obszerny zestaw informacji, zawierający tabele, opisy, wykazy, który w pełnym brzmieniu możemy znaleźć na stronie internetowej gminy Kleszczewo - pytania można kierować m.in. drogą elektroniczną. Wszelkie interesujące nas dane możemy uzyskać oczywiście również bezpośrednio w Urzędzie Gminy.