Po okresie intensywnych opadów na początku roku, które były przyczyną podtopień wielu nieruchomości i pól uprawnych nadszedł czas na diametralną zmianę pogody – wysokie temperatury i brak opadów w maju i czerwcu to niestety perspektywa spadku plonów roślin uprawnych.

Z apelem do Rządu RP o jak najpilniejsze podjęcie wszelkich możliwych działań, które powstrzymałyby negatywne konsekwencje suszy zwrócili się członkowie Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej, obradującego w dniach 17-18 czerwca 2008 roku. W apelu czytamy m.in.: „Liczymy na uproszczenie procedur związanych z szacowaniem wysokości szkód, jakich dokonują gminne komisje klęskowe oraz jak najszybszego dostępu do preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji rolnej z przedłużonym terminem spłaty. Dla gospodarstw najsłabszych ekonomicznie oczekujemy skutecznej pomocy socjalnej.(…) Spodziewamy się możliwości uzyskania umorzeń podatku rolnego i pełnej rekompensaty powstałych z tego tytułu niedoborów w dochodach samorządu lokalnego z budżetu państwa. Wnioskujemy o natychmiastowe rozwiązania prawne dopuszczające stosowanie tańszych pasz zawierających komponenty modyfikowane genetycznie, obniżenie stawek VAT na materiał siewny, pasze, nawozy i inne środki do produkcji rolnej.

Żądamy pilnego opracowania i wdrożenia krajowego programu przeciwdziałania suszy w rolnictwie, który z jednej strony uwzględniać będzie działania zmierzające do zatrzymania wilgoci w glebie, z drugiej zaś doprowadzi do wyhodowania i wprowadzenia do uprawy odmian roślin odpornych na niedobory wody.” Radni jednogłośnie przyjęli wniosek do wojewody wielkopolskiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na obszarze Wielkopolski. Postulowano także podjęcie działań długofalowych, w tym inwestycyjnych, służących poprawie stosunków wodnych oraz retencji wody dla rolnictwa w Wielkopolsce

Dramatycznej sytuacji w rolnictwie, spowodowanej dotkliwą suszą, poświęcone było także w całości czerwcowe posiedzenie komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmiku. Radni również skierowali wniosek do  wojewody wielkopolskiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, zastanawiali się także nad sposobami złagodzenia skutków suszy w regionie, wśród działań długofalowych widząc potrzebę  retencji wody dla rolnictwa.

Tymczasem Wojewoda Wielkopolski zwrócił się już do gmin o aktualizację składu komisji ds. szacowania skutków klęsk żywiołowych.