„Raport o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z Poznania i powiatu poznańskiego” przedstawia informacje dotyczące poszczególnych szkół na tle sytuacji panującej na lokalnym rynku pracy. Opracowanie prezentuje ponadto usługi oferowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu w zakresie pośrednictwa pracy, szkoleń, doradztwa zawodowego i pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.
Materiał informacyjny zawarty w „Raporcie...” oraz analiza wskaźników może stanowić, podobnie jak w latach poprzednich, podstawę do analizy jakości kształcenia przez poszczególne szkoły, jak również przedstawienia perspektyw młodzieży w zakresie wejścia na rynek pracy oraz określenia tendencji co do możliwości zatrudnienia.
Od kilku lat sytuacja na rynku pracy w Poznaniu i powiecie poznańskim ulega systematycznej poprawie. Równocześnie jednak zaobserwować można ciągłe występowanie pewnych zjawisk, które utrudniają części absolwentów szkół podjęcie pierwszej pracy. Wynika to między innymi z niedostatecznego dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy.
Niezwykle ważnym czynnikiem umożliwiającym absolwentom zatrudnienie jest jakość kształcenia, przygotowanie do praktycznego wykonywania zawodu, już w trakcie nauki (praktyki szkolne, warsztaty) oraz korzystanie z usług doradztwa zawodowego na poziomie szkół gimnazjalnych.
Stopa bezrobocia pod koniec marca 2008 r. dla Poznania wynosiła 2,3%, dla powiatu poznańskiego 2,7%, Wielkopolski 7,5%, a Polski 1,1%.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu pod koniec lutego 2008 r. zarejestrowanych było 11.738 bezrobotnych, to ok. 50% mniej w stosunku do roku poprzedniego. Wśród nich znajdowało się 1275 osób w wieku do 25 lat (58,98% mniej w stosunku do stanu sprzed roku), tj. 10,86% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych (w lutym 2007 r. było 13,22%).
Prezentowany „Raport…” analizą objął 300 szkół ponadgimnazjalnych, w tym 22 szkoły wyższe publiczne i niepubliczne, w których w sumie naukę ukończyło w 2007 r.
48.950 osób (o 2051 osób więcej niż w 2006 r.). Liczbę tę stanowią absolwenci szkół wyższych (69,91%), absolwenci liceów ogólnokształcących (16,28%), absolwenci policealnych studiów zawodowych (5,92%), absolwenci techników i szkół równorzędnych (3,61%), absolwenci zasadniczych szkół zawodowych (2,29%) oraz absolwenci liceów profilowanych (1,99%).
W 2007 r. oraz w styczniu i lutym 2008 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu zarejestrowało się 1497 absolwentów, kończących naukę w roku szkolnym 2006/2007, którzy uczęszczali do szkół ponadgimnazjalnych publicznych i niepublicznych dla młodzieży i dorosłych.
Średni wskaźnik bezrobocia liczony jako stosunek zarejestrowanych absolwentów danej szkoły do liczby absolwentów kończących daną szkołę dla poszczególnych typów szkół jest zróżnicowany i wyniósł:
- 9,73% dla absolwentów liceów profilowanych (spadek o 3,24 punktu procentowego w stosunku do stanu sprzed roku),
- 7,60% dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych (spadek o 3,59 punktu procentowego w stosunku do stanu sprzed roku),
- 7,18% dla absolwentów techników i szkół równorzędnych (spadek o 3,34 punktu procentowego w stosunku do stanu sprzed roku),
- 4,69% dla absolwentów szkół policealnych (spadek o 2,29 punktu procentowego w stosunku do stanu sprzed roku),
- 2,59% dla absolwentów szkól wyższych (spadek o 0,97 punktu procentowego w stosunku do stanu sprzed roku),
- 2,08% dla absolwentów liceów ogólnokształcących (spadek o 1,56 punktu procentowego w stosunku do stanu sprzed roku).
Z analizy danych dotyczących ilości propozycji pracy wynika, że rok 2007 był korzystny dla szukających lub zmieniających pracę. Liczba ofert pracy pozyskanych przez Powiatowy Urząd Pracy nadal utrzymywała się na wysokim poziomie i wyniosła ogółem 17.480, co stanowi wzrost o 8,17% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
W 2007 r., przy wykorzystaniu środków Funduszu Pracy oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego, PUP realizował programy aktywizacji zawodowej osób młodych. Programy te miały na celu przede wszystkim nauczanie i doskonalenie metod aktywnego poszukiwania pracy, poszerzenie posiadanych i zdobycie nowych kwalifikacji oraz pobudzenie aktywności związanej z samozatrudnieniem.
żródło: Powiat Poznański