Nie zyskał akceptacji Rady Ministrów wniosek w sprawie zmian granic Gmin Kleszczewo i Kostrzyn - tak wynika z treści rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 lipca br.

 

Informację o złożonym, przez mieszkańców przyległej do Kleszczewa części miejscowości Trzek wniosku o przyłączenie do gmiiny Kleszczewo, przekazaliśmy w styczniowym numerze "S". Po szczegółowym rozpatrzeniu sprawy Samorząd Gminy Kleszczewo uznał, że wniosek zasługuje na pełne poparcie i przystąpił do realizacji należącej do niego części procedury związanej ze zmiana granic. Najważniejszym argumentem przed podjęciem tej decyzji był wynik spotkania z mieszkańcami obszaru objętego wnioskiem, którzy w znakomitej większości opowiedzieli się za zmianą granic i formalnym usankcjonowaniem ich dawnej juz przynależności do Gminy Kleszczewo. "Za" przemawiało także jednoznaczne spełnianie wszystkich wymaganych prawem przesłanek, a więc istnienie więzi społecznych, gospodarczych i kulturowych oraz zapewnienie jednorodności terytorium pod względem osadniczym i przestrzennym - co mieści się pod tymi słowami szeroko rozwinięto w oparciu o fakty i dokumenty.

Niestety po ukazaniu się projektu rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie okazało się, że w jego treści nie odniesiono się do wniosku Gminy Kleszczewo, a do Stanowiska podjętego (po terminie wyrażenia opinii w sprawie zmiany granic) przez Radę Miejską Gminy Kostrzyn. Pominięto istotne przesłanki, którymi kierowali się zainteresowani zmianą mieszkańcy gmin, zwłaszcza gminy Kostrzyn, natomiast przytoczono, nieistotne z punktu widzenia prawa argumenty użyte przez RMG Kostrzyn. Bulwersujące jest zwłaszcza odwrócenie proporcji jeśli chodzi o stopień zainteresowania przeprowadzeniem zmian wśród mieszkańców gminy Kostrzyn mieszkających w rejonie centrum gminy Kleszczewo. RMG Kostrzyn poinformowała, że zainteresowanych zmianą jest zaledwie 7 z 29 mieszkańców tych terenów i tą właśnie cyfrę przyjęto w projekcie rozporządzenia. Cyfra ta nie wynika z żadnego dokumentu. Przeciwko treści oświadczenia RMG Kostrzyn natychmiast zaprotestowało 21 zainteresowanych zmianą mieszkańców ulicy Topolowej i posesji przy Lipowej 26 w Trzeku, jednak ich głos, jak się okazało, został pominięty.

 

Po zorientowaniu się, że fałszywe dane zostały zawarte w projekcie rozporządzenia została przesłana ankieta przeprowadzona przez zainteresowanych zmianą mieszkańców, która potwierdziła jednoznacznie i wiarygodnie preferencje mieszkańców. (21 oso b. za zmianą). Pomimo posiadania właściwych danych, Informacji zawartych w projekcie nie zmieniono, a decyzja została podjęta w trybie obiegowym, tj. nie na posiedzeniu Rady Ministrów lecz w drodze parafowania jej przez członków RM - tak więc podpisy składano prawdopodobnie nie znając stanu faktycznego.

 

Przypadek wniosku dotyczącego granicy gmin Kleszczewo i Kostrzyn jest wręcz klasyczny w sprawie - można by odnieść wrażenie, że na podstawie tej sytuacji stworzono przepisy dopuszczające zmiany granic. Po rozstrzygnięciu rządu, a szczególnie po sposobie "załatwienia!" sprawy pojawia się wiele pytań, na najważniejsze: "co dalej?" odpowiemy zapewne w najbliższym czasie.