REJESTRACJA PRZEDPOBOROWYCH I POBÓR

 

REFERAT SPRAW OBYWATELSKICH

 

Inspektor ds. dowodów osobistych i obrony cywilnej – Swinarski Zygmunt

 

1.      REJESTRACJA PRZEDPOBOROWYCH

 

      1.  Obowiązkowi zgłoszenia się do rejestracji podlegają  oprócz mężczyzn, którzy

           w danym roku kalendarzowym kończą 18 lat życia, również mężczyźni, którzy

           nie spełnili go we właściwym czasie, do końca roku kalendarzowego, w                 

           którym kończą 24 lata życia,

2.       Rejestracji nie podlegają mężczyźni, którzy stawali już do poboru i którym wydano książeczkę wojskową.

3.       Przedpoborowy zameldowany na pobyt stały obowiązany jest zgłosić się do rejestracji w terminie i miejscu wskazanym przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) w obwieszczeniu i wezwaniu imiennym.

4.       Przedpoborowy zameldowany na pobyt czasowy trwający ponad 2 miesiące obowiązany jest zgłosić się do rejestracji do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce tego pobytu.

5.       Przedpoborowy, który po rozpoczęciu rejestracji zamierza zmienić miejsce pobytu, obowiązany jest zgłosić się do rejestracji przed dokonaniem zmiany miejsca pobytu.

6.       Przedpoborowy obowiązany jest zawiadomić pisemnie, osobiście lub za pośrednictwem innej osoby, właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) o przeszkodach uniemożliwiających zgłoszenie się do rejestracji – najpóźniej w dniu wyznaczonym na zgłoszenie się do rejestracji.

7.       Przedpoborowy zgłaszający się do rejestracji obowiązany jest przedstawić dowód osobisty, a jeżeli nie ukończył on 18 lat życia – tymczasowy dowód osobisty lub inny dokument pozwalający stwierdzić jego tożsamość.

8.       Przedpoborowy trwale niezdolny do osobistego zgłoszenia się do rejestracji wskutek kalectwa lub ułomności może obowiązek ten spełnić za pośrednictwem pełnoletniego członka najbliższej rodziny. Osoba ta obowiązana jest przedstawić organowi przeprowadzającemu rejestrację własny dowód osobisty, dokument potwierdzający niemożność osobistego zgłoszenia się przedpoborowego oraz jego dowód osobisty lub inny dokument pozwalający stwierdzić jego tożsamość.

9.       Rejestrację przedpoborowych przeprowadza się w okresie od 1 do 31 października każdego roku.

10.   Rejestrację przeprowadza się zgodnie z wojewódzkim planem rejestracji, sporządzonym na podstawie wniosków wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast). Wojewódzki plan rejestracji zawiera dane dotyczące terminów i miejsc przeprowadzenia rejestracji oraz liczby przedpoborowych podlegających wezwaniu w poszczególnych gminach województwa.

11.   Wojewódzki plan rejestracji zatwierdza wojewoda.

12.   Wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) ogłaszają rejestrację za pomocą obwieszczeń. W obwieszczeniu o rejestracji należy wskazać :

-          podstawę prawną przeprowadzenia rejestracji,

-          kategorie osób podlegających rejestracji,

-          miejsce i termin zgłoszenia się do rejestracji,

-          dokumenty, jakie powinny być przedstawione organowi przeprowadzającemu rejestrację,

-          pouczenie o sposobie dopełnienia obowiązku rejestracji w razie zmiany miejsca zamieszkania

-          środki egzekucji administracyjnej i sankcje karne za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia się do rejestracji lub przedstawienia nakazanych dokumentów.

13.   Rejestrację ogłasza się nie później niż na 14 dni przed jej rozpoczęciem. Obwieszczenia o rejestracji powinny być wywieszone w dniu ogłoszenia rejestracji w miejscach najbardziej uczęszczanych i widocznych.

14.   Wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) wzywają przedpoborowych do rejestracji również za pomocą wezwań imiennych.

15.   Wezwanie imienne do rejestracji należy doręczyć przedpoborowemu na co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem zgłoszenia się do rejestracji

16.   Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia od obowiązku zgłoszenia się do rejestracji w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.

17.   Najpóźniej na 14 dni przed ogłoszeniem rejestracji wykaz przedpoborowych podlegających rejestracji sporządza odpowiednia komórka urzędu gminy na podstawie rejestru stałych mieszkańców i kartoteki pobytów czasowych trwających ponad 2 miesiące. Wykaz przedpoborowych może być również sporządzony na podstawie danych osobowych powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności.

18.   Wykaz przedpoborowych zatwierdza wójt lub burmistrz (prezydent miasta). Przechowuje się go do końca roku kalendarzowego, w którym ujęte w wykazie osoby kończą 24 lata życia.

19.   Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) zakłada w czasie rejestracji, co roku, oddzielny  dla każdego rocznika rejestr przedpoborowych. Wpisów w rejestrze dokonuje się z chwilą zgłoszenia się przedpoborowych do rejestracji.

20.   Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wydaje przedpoborowemu pisemne potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji.

21.   W razie nie zgłoszenia się przedpoborowego do rejestracji w wyznaczonym terminie, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) przystępuje niezwłocznie do ustalenia miejsca pobytu przedpoborowego oraz przyczyn niedopełnienia przez niego obowiązku zgłoszenia się do rejestracji.

22.   Nazwiska osób nie stawiających się do rejestracji przedpoborowych umieszczane są w wykazie osób o nie uregulowanym stosunku do służby wojskowej.

23.   Obowiązek zgłoszenia ciąży na przedpoborowych do końca roku kalendarzowego, w którym ukończą 24 lata. 

 

 

2.       POBÓR

 

1.         Mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia (poborowi), są obowiązani stawić się do poboru w określonym terminie i miejscu.

2.         Poborowi, którzy nie dopełnili obowiązku stawienia się do poboru w określonym terminie i miejscu, są obowiązani to uczynić niezwłocznie po ustaniu przeszkody.

3.         Do stawienia się przed komisją poborową wzywa poborowego wójt lub burmistrz (prezydent miasta).

4.         W razie niestawienia się poborowego do poboru bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) na wniosek przewodniczącego komisji poborowej nakłada grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do komisji poborowej, w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

5.         Obowiązek stawienia się do poboru trwa do końca roku kalendarzowego, w którym poborowy kończy dwadzieścia cztery lata życia.

6.         Poborowi stawiają się przed powiatową komisją poborową właściwą ze względu na miejsce ich pobytu stałego. Poborowi zameldowani na pobyt czasowy trwający ponad 2 miesiące stawiają się przed komisją poborową właściwą ze względu na miejsce tego pobytu.

7.         Mężczyźni, którzy z jakichkolwiek powodów nie stawili się do poboru do końca roku kalendarzowego, w którym ukończyli dwadzieścia cztery lata życia, są obowiązani zgłosić się do wojskowej komendy uzupełnień właściwej ze względu na ich miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony.

8.         Odroczenia zasadniczej służby wojskowej udziela się poborowemu na jego wniosek ze względu na:

-             wybór na posła – na czas pełnienia mandatu,

-             kandydowania do Sejmu – na czas trwania kampanii wyborczej,

-             konieczność sprawowania opieki nad członkiem rodziny wspólnie z nim zamieszkałym, który nie ukończył szesnastego roku życia lub został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji albo który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jeżeli nie ma innego pełnoletniego członka rodziny bliższego lub równego stopniem pokrewieństwa obowiązanego do sprawowania tej opieki, albo ze względu na obowiązek sprawowania opieki wynikającej z prawomocnego orzeczenia sądu na czas sprawowania tej opieki.

-             pobieranie nauki w szkole wyższej, jeżeli jest on studentem – na czas pobierania tej nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym poborowy kończy dwudziesty siódmy rok życia.

-             Pobieranie nauki w zakładach kształcenia nauczycieli na czas pobierania tej nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym poborowy kończy dwudziesty siódmy rok życia.

-             pobieranie nauki w szkole średniej, w tym policealnej lub pomaturalnej na czas pobierania tej nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym poborowy kończy dwudziesty drugi rok życia.

9.         Odroczenia ze względu na pobieranie nauki udziela się także poborowym będącym alumnami wyższych seminariów duchownych, osobami zakonnymi (po profesji czasowej), nowicjuszami w zakonach lub słuchaczami szkół duchownych kościołów i związków wyznaniowych mających osobowość prawną – na czas pobierania tej nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym poborowy kończy dwudziesty siódmy rok życia.

10.      Odroczenia zasadniczej służby wojskowej można udzielić również ze względu na ważne sprawy osobiste lub rodzinne poborowego, a w szczególności związane z zaistnieniem trudnej sytuacji osobistej lub rodzinnej, które nie upoważniają do udzielenia poborowemu odroczenia z tytułu sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny albo z powodu konieczności załatwienia spraw związanych z prowadzeniem przez poborowego przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolnego albo innej działalności gospodarczej. Odroczenia nie udziela się, jeżeli spowodowałoby to nie odbycie służby wojskowej.

11.      Poborowy korzystający z odroczenia zasadniczej służby wojskowej jest obowiązany stawić się odpowiednio przed powiatową komisją poborową albo wojskowym komendantem uzupełnień niezwłocznie po upływie okresu odroczenia, a gdy komisja ta nie urzęduje – zgłosić się do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), który wskaże mu termin i miejsce stawienia się przed komisją poborową

12.      Orzeczenie powiatowej komisji poborowej doręcza się poborowemu i wojskowemu komendantowi uzupełnień na piśmie wraz z uzasadnieniem.

13.      Od orzeczenia powiatowej komisji poborowej przysługuje poborowemu odwołanie do wojewódzkiej komisji poborowej.

14.      Orzeczenie powiatowej komisji poborowej może być zmienione przez wojewódzką komisję poborową również z urzędu, jeżeli zostało wydane z naruszeniem przepisów prawa.

15.      Odwołania od orzeczeń powiatowej komisji poborowej wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia tych orzeczeń, a sprzeciwy – w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczeń. Orzeczenia o których mowa doręcza się poborowemu na piśmie z uzasadnieniem.

16.      Od orzeczenia wojskowego komendanta uzupełnień przysługuje poborowemu odwołanie do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje powołania poborowego do zasadniczej służby wojskowej.     

17.      Poborowi do stawienia się do poboru wzywani są za pomocą obwieszczeń i wezwań imiennych.

18.      Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia poborowego od obowiązku stawienia się do poboru.

 

Informacje dodatkowe :

 

Wójt uznaje poborowego, któremu doręczono kartę powołania do odbycia zasadniczej lub zastępczej służby wojskowej oraz żołnierza, który tę służbę odbywa ( za wyjątkiem pełniącego służbę nadterminowo ) za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny.

Członkami rodziny będącymi na jego wyłącznym utrzymaniu są żona, dzieci, rodzice oraz osoby względem, których żołnierza obciąża obowiązek alimentacyjny jeśli nie uzyskują one dochodu, a ich dochód jest niższy od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu roku poprzedniego.

 

Odwołanie : od wydanej decyzji przysługuje odwołanie do wojewody.

 

Przyjmowanie interesantów :

 

Poniedziałek : godz. 800 - 1600

Wtorek - piątek : godz. 700 - 1500

 

Podstawa prawna :

 

Pobór i rejestrację przedpoborowych prowadzi się w oparciu o ustawę o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (D.U. 02.21.205 ze zmianami) rozporządzenie w sprawie rejestracji przedpoborowych (Dz.U.92 40.173 ze zmianami) oraz rozporządzenie w sprawie poboru do służby wojskowej (Dz.U.02.97.878).

 

Wymagane dokumenty :

 

1.         Poborowy zgłaszający się do poboru:

 

a/ po raz pierwszy przedstawia powiatowej komisji lekarskiej:

-             dowód osobisty,

-             dokumenty lekarskie dotyczące jego zdrowia,

-             oświadczenie rodziców, w przypadku ochotnika.

 

b/ po raz kolejny przedstawia:

-             dowód osobisty,

-             książeczkę wojskową

-             dokumenty lekarskie.

 

Dla potrzeb ewidencji wojskowej poborowy zgłaszający się po raz pierwszy przedstawia :

 

1.         aktualną fotografię o wymiarach 3x4 bez nakrycia głowy.

2.         dokumenty potwierdzające wykształcenie lub pobierania nauki

3.         potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji